Scoreboard

Reported games for the week of
Friday, October 24 2014
  • Los Fresnos

    13

    Rivera

    25

    AT
    10/25 - Final
  • Ben Bolt

    62

    Santa Maria

    2

    AT
    10/24 - Final
  • Bishop

    12

    Santa Rosa

    13

    AT
    10/24 - Final
  • Brownsville St. Joseph

    18

    Austin St. Michaels

    52

    AT
    10/24 - Final
  • Brownsville Veterans

    6

    Harlingen

    26

    AT
    10/24 - Final
  • Edinburg

    7

    Edinburg Economedes

    43

    AT
    10/24 - Final
  • Falfurrias

    21

    Lyford

    35

    AT
    10/24 - Final
  • Freer

    32

    Monte Alto

    24

    AT
    10/24 - Final
  • Harlingen South

    14

    Hanna

    17

    AT
    10/24 - Final
  • Hidalgo

    7

    La Grulla

    19

    AT
    10/24 - Final
  • Kingsville King

    19

    La Feria

    14

    AT
    10/24 - Final
  • La Joya Palmview

    24

    La Joya Juarez-Lincoln

    19

    AT
    10/24 - Final
  • Lopez

    15

    San Benito

    55

    AT
    10/24 - Final
  • McAllen

    28

    McAllen Memorial

    42

    AT
    10/24 - Final
  • Mercedes

    28

    PSJA

    14

    AT
    10/24 - Final
  • Misson Veterans

    49

    Valley View

    0

    AT
    10/24 - Final
  • Orange Grove

    21

    Rio Hondo

    18

    AT
    10/24 - Final
  • Pace

    23

    Donna North

    7

    AT
    10/24 - Final
  • Port Isabel

    42

    Corpus Christi West Oso

    24

    AT
    10/24 - Final
  • PSJA North

    14

    Weslaco East

    49

    AT
    10/24 - Final
  • PSJA Southwest

    21

    Edcouch-Elsa

    33

    AT
    10/24 - Final
  • Raymondville

    46

    Progreso

    7

    AT
    10/24 - Final
  • Riviera Kaufer

    32

    La Villa

    29

    AT
    10/24 - Final
  • Sharyland

    58

    Sharyland Pioneer

    6

    AT
    10/24 - Final
  • Donna High

    56

    Porter

    21

    AT
    10/23 - Final
  • Edinburg Vela

    21

    Rio Grande City

    20

    AT
    10/23 - Final
  • Mission

    29

    McAllen Rowe

    34

    AT
    10/23 - Final
  • Weslaco

    35

    PSJA Memorial

    17

    AT
    10/23 - Final

HSF: Thursday Basketball Highlights / Friday SCHEDULE!

POSTED: Thursday, December 10, 2009 - 11:46pm

UPDATED: Thursday, February 25, 2010 - 12:34pm

Highlights from Thursday (Dec. 10, 2009)

Games (Boys):

McAllen @ Porter
MMA @ Port Isabel
Rio Grande City @ Hanna
Edinburg vs Donna

SCORES
McAllen 54 - 43 Porter
Hanna 84 - 50 Rio Grande City
Harvest Academy 56 - 46 San Perlita
Mission 51 - 37 Progreso
Port Isabel 60 - 39 MMA
Harvest Academy 54 - OT - 49 La Villa
Mercedes 48 - 43 La Feria
Edinburg 89 - 47 Donna

FRIDAY SCHEDULE!

Non-District (Boys)
7:30pm Edinburg North @ Palmview
7:30pm Valley View @ Lyford
7:30pm Mission Veterans @ La Joya

Non-District (Girls)
7:30pm McAllen @ Nixon
7:30pm PSJA North @ McAllen Rowe
7:30pm Economedes @ McAllen Memorial
7:30pm Weslaco @ Edinburg North

TOURNAMENTS!!!!!!!!!!!!!

Tarpon Classic @ Port Isabel (Boys)
12:00pm Raymondville vs Mission
1:30pm San Perlita vs MMA
3:30pm Progreso vs La Villa
5:30pm Winner San Perlia/MMA vs Loser Raymondvile/Mission
7:30pm La Feria vs Winner Progreso/La Villa

BISD Tournament @ Lopez (Boys)
11:30am McAllen vs McAllen Memorial
1:00pm Hanna vs Winner Rivera/Harlingen
2:30pm Winner Pace/PSJA Memorial vs Winner Lopez/St. Joseph
4:00pm Porter vs Rio Grande City
5:30pm Loser Pace/PSJA Memorial vs Loser Rivera/Harlingen
7:00pm Loser McAllen/McAllen Memorial vs Loser Lopez/St. Joseph

BISD Tournament @ Hanna (Girls)
12:00pm Houston Jefferson-Davis vs Hidalgo
12:00pm Port Isabel vs Edinburg
2:00pm Rivera vs Harlingen
2:00pm Raymondville vs Pace
4:00pm Edinburg vs Hanna
4:00pm Hidalgo vs Lopez
6:00pm Rivera vs Porter
6:00pm Raymondville vs St. Joseph

More Tournaments...

Sharyland (Boys)
10:30am TBA
12:00pm TBA
1:30pm TBA
3:00pm TBA
4:30pm TBA
6:00pm TBA
7:30pm TBA
*Games at Gym A and B (2 games at each time)

Tommie Wiseman Tourmament @ La Feria (Girls)
9:00am TBA
10:30am TBA
12:00pm TBA
1:30pm TBA
3:00pm TBA
4:30pm TBA
6:00 pm TBA
7:30pm TBA (championship/consolation semifinals)
*Games at Gym A and B (2 games at each time)

Comments News Comments

Post new Comment